IRN-BRU Cup Results

Wednesday 16th August 2017Round 1

19:45
Dumbarton
HT 1-0
Rangers U20
C Gallagher (pen 2)
M Stewart (49)
R Hardie (72)
Bookings:
M Stewart (41)
C McLaughlin (52)
A Dowie (52)
Bookings:
A Wilson (1)
J Holt (52)
19:30
Dundee U20
HT 1-3
Alloa Athletic
M Henvey (40, 79)C Malcolm (13, 90+1)
C Crane (21)
I Flannigan (33)
19:45
East Stirlingshire
HT 1-2
Ayr United
D Ure (40)L Murphy (26)
B Gilmour (38)
C Moore (54)
A Forrest (58)
L McCowan (88)
Bookings:
J McCormack (31)
Bookings:
A Forrest (7)
19:30
Motherwell U20
HT 0-1
Queen's Park
E Plummer (62)
A Livingstone (69)
A Cummins (29)
Bookings:
L Brown (27)
D Turnbull (45+1)
S Gordon (88)
Bookings:
R Docherty (54)

Tuesday 15th August 2017Round 1

19:45
Aberdeen U20
HT 1-0
St. Johnstone U20
F Ross (42)
Bookings:
B Anderson (82)
C McLennan (90)
Bookings:
C Thompson (31)
A McCann (52)
C Ballantyne (71)
K McClean (90+3)
19:45
Albion Rovers
HT 0-0
Spartans
Albion Rovers win 5-4 on penalties
Bookings:
J Gallagher (93)
A Trouten (98)
M McMullin (104)
R Perry (109)
Bookings:
M Herd (116)
19:45
Annan Athletic
HT 2-1
Celtic U20
A Smith (17, pen 23, 84)R Hendry (30)
Bookings:
R Sinnamon (29)
R Omar (44)
J Creaney (67)
Dismissals:
W Duffy (9)
20:00
Buckie Thistle
HT 0-1
Brechin City
K Fraser (56, 82)P McLean (14)
Bookings:
K Ross (23)
K Fraser (62)
J McLeod (67)
Bookings:
W Dyer (77)
19:45
Clyde
HT 1-0
ET 2-3
Stranraer
M McNiff (2)
S Osadolor (48)
S Agnew (pen 66)
[OG] J Stewart (70)
R Wallace (103)
Bookings:
D Miller (36)
J Breslin (115)
B Currie (116)
Bookings:
S Robertson (37)
D Stoney (83)
19:45
Dundee United
HT 0-0
Cowdenbeath
P Nkoyi (61, 67)
19:45
Dunfermline
HT 2-0
Arbroath
A Ryan (24, 40)
Bookings:
A Splaine (78)
C Duthie (90+1)
Bookings:
R McCord (68)
B Yule (76)
B Prunty (87)
Dismissals:
C Duthie (90+2)
Dismissals:
R Little (31)
19:45
East Fife
HT 0-1
Peterhead
M Lawrence (2)
S Adams (64)
Bookings:
S Linton (23)
Bookings:
M Dikobo (12)
J Brown (30)
M Robertson (45)
F Hobday (65)
19:45
Formartine
HT 2-0
ET 2-3
Hearts U20
A MacPhee (17)
M Berton (35)
D Zanatta (50, 90+2)
H Paton (119)
Bookings:
S Ferries (38)
A MacPhee (42)
G Rodger (98)
Bookings:
D Zanatta (30)
A Beith (61)
K Smith (66)
A Irving (82)
C Morrison (85)
D Ritchie (120+2)
E Henderson (120+2)
Dismissals:
S Ferries (103)
Dismissals:
K Smith (120+2)
19:45
Hamilton Accies U20
HT 1-0
Edinburgh City
R Tierney (pen 4)
Bookings:
L Ferguson (38)
Bookings:
M Laird (57)
S Morrison (71)
C Thomson (90+2)
19:45
Hibernian U20
HT 0-1
Elgin City
F Murray (48)C McLeish (19)
S Bronsky (89)
Bookings:
S Mackie (17)
C Donaldson (44)
19:45
Kilmarnock U20
HT 0-2
Berwick Rangers
S Thomson (19)
M McKenna (39)
Bookings:
O Fleming (23)
19:45
Morton
HT 0-1
Livingston
N Todorov (25)
D Mullen (70)
Bookings:
C McManus (35)
Bookings:
J Longridge (87)
J Thomson (90+5)
19:45
Partick Thistle U20
HT 1-0
Stirling Uni
N McLaughlin (15, 57, 79)
M Lamont (52)
K Nisbet (60)
A Fitzpatrick (67)
B Lyons (75)
Bookings:
N McLaughlin (22)
J Penrice (90)
19:45
Queen of South
HT 3-0
Airdrieonians
D Lyle (14)
J Kerr (25)
D Brownlie (44)
S Rooney (88)
19:45
Raith Rovers
HT 1-0
Brora Rangers
R Callachan (16)
L Vaughan (65)
Y Osei-Opoku (84)
Bookings:
K Benedictus (90+3)
Bookings:
S Houston (68)
M Nicolson (78)
M MacLean (89)
19:30
Ross County U20
HT 2-0
Forfar Athletic
B McKay (25)
R Maciver (27)
M Millar (89)
Bookings:
C Quigley (38)
M Millar (61)
19:45
St Mirren
HT 0-0
East Kilbride
R Stewart (87)
L Morgan (90+2)
D McLaren (81)
19:45
Stenhousemuir
HT 0-2
Cove Rangers
[OG] R Dunlop (19)
M Megginson (pen 36)
Bookings:
R Donaldson (36)
R Gilmour (50)
N Blockley (88)
Bookings:
R Strachan (43)
19:45
Stirling Albion
HT 0-1
Montrose
D Smith (90)A Steeves (45)
C Ballantyne (56, 85)
Bookings:
K Hay (40)
I Campbell (66)
G Webster (77)