Betfred Cup group stage fixtures

Sponsor
Monday 4th June 2018
12072410

The Betfred Cup group stage fixtures and TV selections have now been confirmed, with five matches to be shown live on BT Sport.

The 2018/19 Betfred Cup kicks off on Friday 13 July when Kilmarnock host St Mirren in Group H, live on BT Sport at 7.45pm.

The eight group winners and four best runners-up progress to the last 16, where they are joined by European qualifiers Celtic, Aberdeen, Rangers and Hibernian. The draw will be made on Sunday 29 July, following coverage of Heart of Midlothian v Inverness Caledonian Thistle.

PDF version of the 2018/19 Betfred Cup group stage fixture list

Group A

Saturday 14 July
Dundee United v Arbroath
Ross County v Elgin City

Tuesday 17 July
Alloa Athletic v Arbroath
Ross County v Dundee United

Saturday 21 July
Arbroath v Elgin City
Dundee United v Alloa Athletic

Tuesday 24 July
Elgin City v Alloa Athletic

Wednesday 25 July
Arbroath v Ross County

Saturday 28 July
Alloa Athletic v Ross County
Elgin City v Dundee United

Group B

Saturday 14 July
Falkirk v Montrose
St Johnstone v East Fife

Tuesday 17 July
Falkirk v Forfar Athletic
Montrose v East Fife

Saturday 21 July
Montrose v St Johnstone

Sunday 22 July
East Fife v Forfar Athletic

Tuesday 24 July
St Johnstone v Falkirk

Wednesday 25 July
Forfar Athletic v Montrose

Saturday 28 July
East Fife v Falkirk
Forfar Athletic v St Johnstone

Group C

Saturday 14 July
Inverness Caledonian Thistle v Cove Rangers
**Raith Rovers v Cowdenbeath (at East Fife)

Tuesday 17 July
Cowdenbeath v Inverness Caledonian Thistle

Wednesday 18 July
Cove Rangers v Heart of Midlothian (8.00pm)

Saturday 21 July
Cowdenbeath v Cove Rangers
**Raith Rovers v Heart of Midlothian (at East Fife - Live on BT Sport, 3.00pm) 

Tuesday 24 July
Heart of Midlothian v Cowdenbeath
Inverness Caledonian Thistle v Raith Rovers

Saturday 28 July
Cove Rangers v Raith Rovers

Sunday 29 July
Heart of Midlothian v Inverness Caledonian Thistle (Live on BT Sport, 3.00pm)

Group D

Saturday 14 July
Brechin City v Peterhead
Stirling Albion v Dundee

Tuesday 17 July
Dunfermline Athletic v Peterhead
Stirling Albion v Brechin City

Saturday 21 July
Peterhead v Stirling Albion

Sunday 22 July
Dundee v Dunfermline Athletic (Live on BT Sport, 3.00pm)

Wednesday 25 July
Brechin City v Dunfermline Athletic
Peterhead v Dundee

Saturday 28 July
Dundee v Brechin City
Dunfermline Athletic v Stirling Albion

Group E

Saturday 14 July
Ayr United v Morton
Stenhousemuir v Partick Thistle

Tuesday 17 July
Partick Thistle v Morton
Stenhousemuir v Albion Rovers (7.30pm)

Saturday 21 July
Albion Rovers v Ayr United
Morton v Stenhousemuir

Tuesday 24 July
Albion Rovers v Partick Thistle
Ayr United v Stenhousemuir

Saturday 28 July
Morton v Albion Rovers
Partick Thistle v Ayr United

Group F

Saturday 14 July
Airdrieonians v Livingston
Annan Athletic v Hamilton Academical

Tuesday 17 July
Annan Athletic v Berwick Rangers
Hamilton Academical v Livingston

Saturday 21 July
Berwick Rangers v Airdrieonians
Livingston v Annan Athletic

Tuesday 24 July
Airdrieonians v Annan Athletic
Berwick Rangers v Hamilton Academical

Saturday 28 July
Hamilton Academical v Airdrieonians
Livingston v Berwick Rangers

Group G

Saturday 14 July
Clyde v Edinburgh City
Queen of the South v Stranraer

Tuesday 17 July
Motherwell v Edinburgh City
Queen of the South v Clyde

Saturday 21 July
Edinburgh v Queen of the South
Stranraer v Motherwell

Tuesday 24 July
Motherwell v Queen of the South
Stranraer v Clyde

Saturday 28 July
Clyde v Motherwell (Live on BT Sport, 3.00pm)
Edinburgh City v Stranraer

Group H

Friday 13 July
Kilmarnock v St Mirren (Live on BT Sport, 7.45pm)

Saturday 14 July
Spartans v Dumbarton

Tuesday 17 July
Dumbarton v Queen’s Park
St Mirren v Spartans

Saturday 21 July
Dumbarton v Kilmarnock
Queen’s Park v Spartans

Tuesday 24 July
Queen’s Park v St Mirren
Spartans v Kilmarnock

Saturday 28 July
Kilmarnock v Queen’s Park
St Mirren v Dumbarton

Notes
Kick-off 3.00pm (weekend) or 7.45pm (midweek) unless otherwise stated

** Raith Rovers are playing their home fixtures in Group C at the Locality Hub Bayview Stadium (East Fife FC) due to pitch works at Stark's Park.

Format
The group stage uses the traditional three points for a win and one point for a draw model but all drawn matches go straight to a penalty shoot-out, with the winner awarded a bonus point.     
                                                        
Dates for future rounds                                    
Second round – Weekend of Saturday August 18
Quarter-finals – Tuesday/Wednesday/Thursday September 25/26/27
Semi-finals – Saturday/Sunday October 27/28
Final – Sunday December 2

view all articles »