Latest News

alt description

Tuesday 4th June 2019

Betfred Cup

Betfred Cup group stage fixtures

The Betfred Cup group stage fixtures and TV selections have now been confirmed, with six matches to be shown live on BT Sport...

The 2019/20 Betfred Cup kicks off on Friday July 12 when Heart of Midlothian host Dundee United at Tynecastle, live on BT Sport at 7.45pm.

The eight group winners and four best runners-up progress to the last 16 where they are joined by European qualifiers Celtic, Rangers, Kilmarnock and Aberdeen.  

The draw for the last 16 will be made on Sunday July 28, following BT Sport’s coverage of Dundee v Inverness Caledonian Thistle, with ties to be played on the weekend of August 17/18.

PDF version of the 2019/20 Betfred Cup group stage fixtures

GROUP A

Friday July 12
Heart of Midlothian v Dundee United - BT Sport, 7.45pm

Saturday July 13
Cowdenbeath v East Fife, 3.00pm    

Tuesday July 16
Cowdenbeath v Heart of Midlothian, 7.45pm
Stenhousemuir v Dundee United, 7.30pm

Friday July 19
Dundee United v Cowdenbeath, 7.45pm

Saturday July 20
East Fife v Stenhousemuir, 3.00pm    

Tuesday July 23
Dundee United v East Fife, 7.45pm    

Wednesday July 24
Heart of Midlothian v Stenhousemuir, 7.45pm

Saturday July 27
East Fife v Heart of Midlothian, 3.00pm    
Stenhousemuir v Cowdenbeath, 3.00pm

GROUP B

Saturday July 13
Forfar Athletic v Brechin City, 3.00pm
Ross County v Montrose, 3.00pm    

Tuesday July 16
Brechin City v Ross County, 7.45pm
Montrose v St Johnstone, 7.45pm    

Saturday July 20
Montrose v Forfar Athletic, 3.00pm

Sunday July 21
St Johnstone v Ross County - BT Sport, 3.00pm

Wednesday July 24
Ross County v Forfar Athletic, 7.45pm
St Johnstone v Brechin City, 7.45pm

Saturday July 27
Brechin City v Montrose, 3.00pm
Forfar Athletic v St Johnstone, 3.00pm

GROUP C

Saturday July 13
Arbroath v Elgin City, 3.00pm
Stirling Albion v Hibernian, 3.00pm    

Tuesday July 16
Alloa Athletic v Elgin City, 7.45pm    

Wednesday July 17
Stirling Albion v Arbroath, 7.45pm

Saturday July 20
Elgin City v Stirling Albion, 3.00pm    
Hibernian v Alloa Athletic, 3.00pm    

Tuesday July 23
Alloa Athletic v Stirling Albion, 7.45pm
Hibernian v Arbroath, 7.45pm    

Friday July 26
Elgin City v Hibernian - BT Sport, 7.45pm

Saturday July 27
Arbroath v Alloa Athletic, 3.00pm

GROUP D

Saturday July 13
Peterhead v Cove Rangers, 3.00pm    
Raith Rovers v Dundee, 3.00pm

Tuesday July 16
Peterhead v Inverness Caledonian Thistle, 7.45pm

Wednesday July 17
Cove Rangers v Dundee, 7.45pm

Saturday July 20
Dundee v Peterhead, 3.00pm
Inverness Caledonian Thistle v Raith Rovers, 3.00pm    

Tuesday July 23
Inverness Caledonian Thistle v Cove Rangers, 7.45pm
Raith Rovers v Peterhead, 7.45pm

Saturday July 27
Cove Rangers v Raith Rovers, 3.00pm    

Sunday July 28
Dundee v Inverness Caledonian Thistle - BT Sport, 3.00pm

GROUP E

Saturday July 13
Annan Athletic v Dumbarton, 3.00pm
Queen of the South v Motherwell, 3.00pm

Tuesday July 16
Greenock Morton v Dumbarton, 7.45pm
Queen of the South v Annan Athletic, 7.45pm

Friday July 19
Motherwell v Greenock Morton - BT Sport, 7.45pm

Saturday July 20
Dumbarton v Queen of the South, 3.00pm

Tuesday July 23
Annan Athletic v Greenock Morton, 7.45pm    
Dumbarton v Motherwell, 7.45pm        

Saturday July 27
Greenock Morton v Queen of the South, 3.00pm    
Motherwell v Annan Athletic, 3.00pm

GROUP F

Saturday July 13
Hamilton Academical v Queen's Park, 3.00pm    
Partick Thistle v Airdrieonians, 3.00pm    

Tuesday July 16
^ Clyde v Hamilton Academical, 7.45pm (Venue to be confirmed)
* Queen's Park v Partick Thistle, 7.45pm (Penny Cars Stadium)

Saturday July 20
Hamilton Academical v Partick Thistle, 3.00pm    

Sunday July 21
^ Clyde v Airdrieonians, 3.00pm (Hope CBD Stadium)

Wednesday July 24
Airdrieonians v Queen's Park, 7.45pm    
Partick Thistle v Clyde, 7.45pm

Saturday July 27
Airdrieonians v Hamilton Academical, 3.00pm

Sunday July 28
* Queen's Park v Clyde, 2.30pm (Penny Cars Stadium)

GROUP G

Saturday July 13
Berwick Rangers v Ayr United, 3.00pm
Falkirk v Livingston, 3.00pm

Tuesday July 16
Falkirk v Stranraer, 7.45pm
Livingston v Ayr United, 7.45pm

Saturday July 20
Ayr United v Falkirk, 3.00pm    
Stranraer v Berwick Rangers, 3.00pm

Tuesday July 23
Berwick Rangers v Falkirk, 7.45pm
Stranraer v Livingston, 7.45pm

Saturday July 27
Ayr United v Stranraer, 3.00pm
Livingston v Berwick Rangers, 3.00pm

GROUP H

Saturday July 13
East Kilbride v Albion Rovers, 3.00pm

Sunday July 14
St Mirren v Dunfermline Athletic - BT Sport, 3.00pm

Wednesday July 17
Dunfermline Athletic v Albion Rovers, 7.45pm
St Mirren v Edinburgh City, 7.45pm

Saturday July 20
East Kilbride v St Mirren, 3.00pm
Edinburgh City v Dunfermline Athletic, 3.00pm

Tuesday July 23
Albion Rovers v St Mirren, 7.45pm
Edinburgh City v East Kilbride, 7.45pm

Saturday July 27
Albion Rovers v Edinburgh City, 3.00pm
Dunfermline Athletic v East Kilbride, 3.00pm    

Venues
* Queen's Park are playing their home games at the Penny Cars Stadium, Airdrie, because of pitch works at Hampden Park

^ Clyde are playing their home games at the Hope CBD Stadium, Hamilton, and another venue to be confirmed, because of pitch works at Broadwood Stadium

Format
The group stage uses the traditional three points for a win and one point for a draw model but all drawn matches go straight to a penalty shoot-out, with the winner awarded a bonus point.     
                                                        
Dates for future rounds                                   
Second round – Weekend of August 17/18
Quarter-finals – Midweek of September 24/25/26
Semi-finals – Weekend of November 2/3
Final – Weekend of December 7/8