Latest News

alt description

Friday 27th May 2022

Premier Sports Cup

Premier Sports Cup fixtures

Group stage schedule and TV selections announced

The fixture list for the group stage of the 2022/23 Premier Sports Cup has been confirmed, with six matches to be shown live on Premier Sports.

The eight group winners and three best runners-up will join European representatives Celtic, Rangers, Heart of Midlothian, Dundee United and Motherwell in the last 16.

GROUP A

Saturday July 9
Dumbarton v Stirling Albion (3.00pm)

Sunday July 10
Peterhead v Aberdeen (Premier Sports, 3.00pm)

Wednesday July 13
Aberdeen v Dumbarton (7.45pm)
Raith Rovers v Peterhead (7.45pm)

Saturday July 16
Peterhead v Dumbarton (3.00pm)
Raith Rovers v Stirling Albion (3.00pm)

Tuesday July 19
Dumbarton v Raith Rovers (7.45pm)
Stirling Albion v Aberdeen (7.45pm)

Saturday July 23
Stirling Albion v Peterhead (3.00pm)

Sunday July 24
Aberdeen v Raith Rovers (Premier Sports, 3.00pm) 

GROUP B

Saturday July 9
Fraserburgh v Kilmarnock (3.00pm)
Stenhousemuir v Partick Thistle (3.00pm)

Tuesday July 12
Fraserburgh v Montrose (7.45pm)

Wednesday July 13
Kilmarnock v Partick Thistle (Premier Sports, 7.45pm)

Saturday July 16
Montrose v Kilmarnock (3.00pm)
Stenhousemuir v Fraserburgh (3.00pm)

Tuesday July 19
Montrose v Stenhousemuir (7.45pm)
Partick Thistle v Fraserburgh (7.45pm)

Saturday July 23
Kilmarnock v Stenhousemuir (3.00pm)
Partick Thistle v Montrose (3.00pm)

GROUP C

Saturday July 9
Buckie Thistle v Ross County (3.00pm)
East Fife v Dunfermline Athletic (3.00pm)

Tuesday July 12
Alloa Athletic v East Fife (7.45pm)
Dunfermline Athletic v Buckie Thistle (7.45pm)

Saturday July 16
Buckie Thistle v Alloa Athletic (3.00pm)
Ross County v Dunfermline Athletic (3.00pm)

Tuesday July 19
Alloa Athletic v Ross County (7.45pm)
East Fife v Buckie Thistle (7.45pm)
 
Saturday July 23

Dunfermline Athletic v Alloa Athletic (3.00pm)
Ross County v East Fife (3.00pm)

GROUP D

Saturday July 9
Hibernian v Clyde (3.00pm)
Morton v Falkirk (3.00pm)

Tuesday July 12
Falkirk v Hibernian (Premier Sports, 7.45pm)

Wednesday July 13 
Clyde v Bonnyrigg Rose Athletic (7.45pm)

Saturday July 16
Clyde v Morton (3.00pm)

Sunday July 17
Bonnyrigg Rose Athletic v Hibernian (Premier Sports, 3.00pm) 

Wednesday July 20 
Bonnyrigg Rose Athletic v Falkirk (7.45pm)
Hibernian v Morton (7.45pm)

Saturday July 23
Falkirk v Clyde (3.00pm)
Morton v Bonnyrigg Rose Athletic (3.00pm)

GROUP E

Saturday July 9
Cowdenbeath v Airdrieonians (3.00pm)
St Mirren v Arbroath (3.00pm)

Tuesday July 12
Airdrieonians v Edinburgh City  (7.45pm)

Wednesday July 13
Arbroath v Cowdenbeath (7.45pm)

Saturday July 16
Cowdenbeath v St Mirren (3.00pm)
Edinburgh City v Arbroath (3.00pm)

Tuesday July 19
Airdrieonians v St Mirren  (Premier Sports, 7.45pm)

Wednesday July 20
Edinburgh City v Cowdenbeath (7.45pm)

Saturday July 23
Arbroath v Airdrieonians (3.00pm)
St Mirren v Edinburgh City (3.00pm)

GROUP F

Saturday July 9
Ayr United v Elgin City (3.00pm) 
Queen of the South v Annan Athletic (3.00pm)

Tuesday July 12
Ayr United v Queen of the South (7.45pm)
St Johnstone v Annan Athletic (7.45pm)

Saturday July 16
Annan Athletic v Elgin City (3.00pm)
Queen of the South v St Johnstone (3.00pm)

Tuesday July 19
Annan Athletic v Ayr United (7.45pm)
Elgin City v St Johnstone (7.45pm)

Saturday July 23
Elgin City v Queen of the South (3.00pm)
St Johnstone v Ayr United (3.00pm)

GROUP G

Saturday July 9
Albion Rovers v Livingston (3.00pm)
Kelty Hearts v Inverness Caledonian Thistle (3.00pm)

Tuesday July 12
Albion Rovers v Cove Rangers (7.45pm)
Livingston v Inverness Caledonian Thistle (7.45pm)

Saturday July 16
Cove Rangers v Livingston (3.00pm)
Kelty Hearts v Albion Rovers (3.00pm)

Tuesday July 19
Cove Rangers v Kelty Hearts (7.45pm)
Inverness Caledonian Thistle v Albion Rovers (7.45pm)

Saturday July 23
Inverness Caledonian Thistle v Cove Rangers (3.00pm)
Livingston v Kelty Hearts (3.00pm)

GROUP H

Saturday July 9
Dundee v Hamilton Academical (3.00pm)
Stranraer v Queen's Park (3.00pm)

Tuesday July 12
Hamilton Academical v Stranraer (7.45pm)
Queen's Park v Forfar Athletic (7.45pm)

Saturday July 16
Forfar Athletic v Hamilton Academical (3.00pm)
Stranraer v Dundee (3.00pm)

Tuesday July 19
Forfar Athletic v Stranraer (7.45pm)
Queen's Park v Dundee (7.45pm)

Saturday July 23
Dundee  v Forfar Athletic (3.00pm)
Hamilton Academical v Queen's Park (3.00pm)

DATES FOR FUTURE ROUNDS

Second round
Midweek of August 30/31

Quarter-finals
Midweek of October 18-20

Semi-finals
Weekend of January 14/15

Final
Sunday February 26

;